Výchozí úloha
Oblast dle RVP: Člověk a příroda
Obor: fyzika, Člověk a jeho svět
Mezipředmětové vztahy: přírodopis
Klíčová slova: světlo, osvětlení, teplota, vlhkost vzduchu, vzdálenost
Pomůcky: iTriangle online, OLED displej, senzor vlhkosti a teploty, senzor světla, voděodolný teploměr, UV senzor vzdálenosti
Zadání:
Zapoj senzory a displej podle schématu níže a můžeš začít měřit teplotu a vlhkost vzduchu, osvětlení, vzdálenost, teplotu voděodolným teploměrem. Naměřené hodnoty se zobtrazí na displeji.
Co je cílem:
Teorie:
Světlo je z hlediska člověka viditelná část spektra elektromagnetického záření, které nás obklopuje. Světlo je charakterizováno zejména barvou a intenzitou, které přímo závisí na zdroji světla. Intenzita osvětlení je fyzikální veličina, která se označuje písmenem E a vyjadřuje množství světla (světelný tok) dopadající na plochu. Její jednotkou je lux (lx). V běžných školních podmínkách je pro práci v učebně předepsán dolní limit osvětlení 200 lx. Na přímém slunci je možno naměřit v naší zeměpisné šířce až 70000 lx a v noci pak kolem 0,5 lx. Z uvedených hodnot je zřejmé, že sensor osvětlení by musel obsáhnout velký dynamický rozsah v rozsahu 6 řádů. Proto je nastavený pro rozlišení zejména nízkých hodnot osvětlení, kde je možné rozlišit vliv různého zastínění.
Postup:
- Ze stavebních dílků iTriangle sestavíme měřící stojánek, na který připevníme jednotku iTriangle online, OLED displej, senzor světla a senzor vlhkosti a teploty, voděodolný teploměr
- Zapneme jednotku iTriangle.
- Přihlásíme se do code.itriangle.cz a nahrajeme úlohu do jednotky iTriangle. Po načtení programu se na displeji začnou zobrazovat hodnoty naměřené senzory:
temp1.......teplota ve stupních Celsia naměřená voděodolným teploměrem
temp2.......teplota ve stupních Celsia naměřená senzorem teploty a vlhkosti
rHum.......relativní vlhost v % naměřená senzorem teploty a vlhkosti
ilum......osvětleni v relativní škále
dist.....vzdálenost naměřená UV senzorem vzdálenosti v centimetrech
Obrazovky programu a měření:
Fotky z postupu úlohy:
Zdroje na internetu:
Metodické poznámky:
Technické poznámky:
Žádné komentáře